Lediga jobb
tidningenkarriär.se.se

 

Branschföreträdare till Sveriges Åkeriföretag i Region Syd

 

Är du passionerad för samhälls- och företagarfrågor och vill vara med och forma framtiden för åkerinäringen i södra Sverige? Sveriges Åkeriföretag söker nu en engagerad och drivande Branschföreträdare för Region Syd, som omfattar Skåne, Blekinge, Halland och Småland – Öland med kontor i Malmö, Växjö och Halmstad. Här får du chansen att spela en nyckelroll i en dynamisk och växande bransch som står i centrum i både klimatomställning och teknisk utveckling i Sverige. Är du redo att göra skillnad?

 

Åkerinäringen är en bransch med lång historia som idag omsätter ca 4% av Sveriges BNP. Godstransporter på väg sysselsätter över 100 000 förare och totalt omkring 250 000 personer vilket motsvarar ca 5% av antalet sysselsatta i Sverige.

 

Vi söker en erfaren och strategiskt tänkande branschföreträdare med passion för medlemsvård och engagemang för transportbranschen. Som branschföreträdare kommer du att bli en nyckelperson i att utveckla och stärka relationerna med våra medlemmar – och säkerställa att vi är deras främsta stöd i en föränderlig bransch. Här får du en unik möjlighet att påverka branschens framtid och skapa verkligt värde för åkeriföretag i södra Sverige.

 

Sveriges Åkeriföretag består av 4 regioner med 12 föreningar. Vi servar ca 5 000 företag med totalt ca 36 000 fordon i Sverige. Som branschorganisation arbetar vi bland annat med att skapa goda förutsättningar för en lönsam och hållbar utveckling av medlemsföretagen. Vi ger medlemmarna råd i olika juridiska, ekonomiska och tekniska frågor samt företräder dem i kontakter med myndigheter mm. För mer info besök www.akeri.se 

 

Arbetsbeskrivning

Som branschföreträdare hos Sveriges Åkeriföretag har du chansen att göra en verklig skillnad och bidra till en hållbar och lönsam utveckling av åkerinäringen i Sverige. Du kommer att vara ansiktet utåt för vår medlemsvård och ansvarar för att identifiera och driva de frågor som ligger våra medlemmar närmast om hjärtat. Genom att skapa en nära dialog med medlemsföretagen och förstå deras behov, verkar du för att deras röst blir hörd på såväl lokal som nationell nivå. I denna roll har du många kontaktytor och samarbetar med både befintliga och nya medlemsföretag, politiker, beslutsfattare och andra företagsorganisationer.

 

Som branschföreträdare får du möjligheten att:

 

• Utveckla och stärka medlemsrelationer genom att säkerställa att vi levererar tjänster, stöd och insikter som gör verklig skillnad.

• Ge stöttning och rådgivning till medlemsföretagen inom exempelvis logistik, vägtrafikslagstiftning, utbildning inom åkerinäringen samt av enklare juridisk karaktär.

• Vara en katalysator för branschens röst i dialoger med politiker, myndigheter och andra nyckelaktörer för att främja rättvisa och hållbara villkor för våra medlemmar.

• Skapa och driva nätverksträffar och utbildningar som stärker våra medlemmars kompetens och konkurrenskraft.

• Vara delaktig i opinionsbildning och arbeta strategiskt med frågor om hållbarhet, arbetsmiljö och innovation för att stötta åkeribranschens framtida utveckling.

 

Arbetet erbjuder stor variation och flexibilitet där du självständigt ansvarar för besök hos både befintliga och potentiella nya medlemmar inom ditt tilldelade område. Du kommer att utgå från kontoret i Malmö samtidigt som möjlighet finns att arbeta hemma. Du kommer att verka i Region Syd som består av Skåne, Halland, Blekinge, Småland - Öland.

 

Vem är du?

Vi söker dig som med din erfarenhet och kompetens vill bidra till den fortsatta utvecklingen i en spännande och händelserik framtidsbransch där du får möjlighet att göra skillnad i näringslivet. För att lyckas i rollen ser vi att du har:

 

• Eftergymnasial utbildning inom statsvetenskap, kommunikation, ekonomi, juridik, ingenjör eller liknande.

• Flytande språkkunskaper i såväl svenska som engelska.

• Goda kunskaper i Microsoft Word, Excel & Powerpoint.

• Körkort B och tillgång till egen bil.

• En gedigen bakgrund inom transport, logistik eller en närliggande bransch.

• Erfarenhet av framgångsrik medlemsvård, relationsbyggande, näringslivet eller branschpåverkan.

• En naturlig förmåga att kommunicera tydligt och inspirerande, både skriftligt och muntligt.

• Strategisk förståelse för branschens utmaningar, politiska processer och vad som krävs för att skapa framgångsrik medlemsvård och påverkan.

 

Du är en öppen. engagerad och utåtriktad företrädare med ett starkt intresse för att bygga och upprätthålla goda relationer. Din strukturerade och företagsamma natur, tillsammans med din förmåga att arbeta självständigt, gör dig till en förtroendeingivande och pålitlig person. Du känner dig bekväm att tala med såväl politiker och beslutsfattare som med medlemsföretag om åkerinäringens utmaningar och satsningar.

 

Du erbjuds

Som branschföreträdare hos oss får du en unik chans att arbeta i en dynamisk och samhällsviktig roll med stort inflytande. Här får du möjlighet att påverka branschens framtid samtidigt som du hjälper våra medlemsföretag att växa och utvecklas. Vi erbjuder en stimulerande arbetsmiljö, kontinuerlig kompetensutveckling och möjlighet till ett stort nätverk inom transportsektorn.

 

Ansökan

Är du redo för nästa steg i din karriär och vill bidra till en starkare och mer hållbar åkeribransch? Skicka in din ansökan senast 2025-03-14 och bli en del av vårt team!

 

I den här processen samarbetar Sveriges Åkeriföretag med Jurek Recruitment & Consulting och vid eventuella frågor är du välkommen att kontakta ansvarig rekryteringskonsult Linn Marthinussen på linn.marthinussen@jurek.se

 

Då urvalsprocessen sker löpande är du varmt välkommen med din ansökan så snart som möjligt via www.jurek.se

 

Om Sveriges Åkeriföretag

Sveriges Åkeriföretag bevakar åkerinäringens intressen och stödjer våra medlemsföretags behov av företagsutveckling, opinionsbildning och lobbying. Vårt mål är att lyfta hela den svenska åkerinäringen, göra näringen mer synlig och höja branschens anseende. Sveriges Åkeriföretag informerar och ger medlemsföretagen råd i bland annat juridiska, ekonomiska och tekniska frågor och vi erbjuder utbildningar och certifieringar. Vi företräder också medlemsföretagen i kontakter med myndigheter, regering och riksdag, intresse- och näringslivsorganisationer. Genom att bevaka näringens intressen, driva på i miljö- och trafiksäkerhetsarbetet och bevaka utvecklingen i branschens omvärld arbetar vi även för en sund och lönsam utveckling av åkerinäringen.

 

Välkommen till Sveriges Åkeriföretag – Med Åkerinäringen- för en hållbar framtid!

 

Område

Halmstad

Anställning

Tillsvidare

Omfattning

Heltid

 

Ansök nu

 

Sista ansökningsdag : 14 mars . Arbetsort : Halmstad . Publicerat : 11 februari

Kategorier : Ekonomi & Finans Juridik Kommunikation Statsvetenskap Teknik & Ingenjör


Senaste jobben från Jurek

Finance Director Nordics till Stendahls

Vi ser gärna att du har relevant akademisk utbildning inom ekonomi, finans eller liknande.
Jurek, Göteborg, För 18 timmar sedan

Läs mer !

Ekonomi- och löneassistent sökes till ISGR i Göteborg

Har du minst tre års arbetslivserfarenhet inom lön och personalfrågor och är tillgänglig för start omgående?
Jurek, Göteborg, Igår

Läs mer !

Ekonomiassistent till uppdrag på Chalmers tekniska högskola

Du har en utbildning inom ekonomi, som lägst på gymnasienivå.
Jurek, Göteborg, Igår

Läs mer !

Driven ekonomiassistent sökes!

Vi söker dig som har erfarenhet av ekonomi och redovisning, gärna med fokus på leverantörsreskontra.
Jurek, Göteborg, 7 mars

Läs mer !

KYC-utredare med start omgående i Stockholm!

I rollen som KYC - analytiker hos vår kund kommer du att utreda och uppdatera KYC för företag.
Jurek, Stockholm, 7 mars

Läs mer !

Ekonomiassistent sökes till Tredje AP-fonden

Du har en högskoleutbildning inom ekonomi eller likvärdig utbildning.
Jurek, Stockholm, 7 mars

Läs mer !

Inkassohandläggare för kommande uppdrag

Vi söker nu en engagerad och noggrann inkassohandläggare för kommande uppdrag hos våra kunder i Stockholm.
Jurek, Stockholm, 6 mars

Läs mer !

Ekonom på deltid för projekt med systemimplementation

Du har med fördel varit delaktig i ett antal systemimplementationer sedan tidigare och kan vara en rådgivande part för vår kund.
Jurek, Stockholm, 6 mars

Läs mer !

Ekonomiansvarig till ChromoGenics i Uppsala

Du har en högskoleutbildning inom ekonomi eller motsvarande och minst 5 års erfarenhet av kvalificerat redovisningsarbete.
Jurek, Uppsala, 5 mars

Läs mer !

Finance Business Partner till Stendahls

Du har en relevant akademisk utbildning inom ekonomi, finans eller liknande.
Jurek, Göteborg, 5 mars

Läs mer !

Junior controller till kund i Linköping

Vi söker dig med några års erfarenhet inom ekonomiarbete och som önskar ta steget mot en controllerroll.
Jurek, Linköping, 4 mars

Läs mer !

Kontraktscontroller till kund i Linköping

Vi söker dig med några års erfarenhet i rollen som controller med god erfarenhet av budget- och prognosarbete.
Jurek, Linköping, 4 mars

Läs mer !

Interim ekonomichef till myndighet!

Du har en högskoleutbildning (minst tre år) inom ekonomi, finans eller motsvarande.
Jurek, Uppsala, 4 mars

Läs mer !

Interim Ekonomichef till kommun

Du kommer att vara anställd i Jureks interimsverksamhet och vara stationerad ute hos vår kund Gnesta kommun.
Jurek, Gnesta, 4 mars

Läs mer !

Euromaster söker CFO

Vi söker en ledare med bakgrund inom ledande finansiella roller med tyngdpunkt på business controlling.
Jurek, Varberg, 4 mars

Läs mer !

Interim Senior Manager FP&A in Uppsala

You have a Bachelor´s degree in finance or a related field.
Jurek, Uppsala, 28 februari

Läs mer !

Ekonomiassistent till långsiktigt uppdrag i Kungälv!

Du är flexibel, lösningsorienterad och trivs i en miljö med högt i tak.
Jurek, Kungälv, 28 februari

Läs mer !

Senior Redovisningskonsult till My Business Controller

Du förstår hela det ekonomiska flödet i ett bolag och du har ett driv att lära dig nya saker och få möjlighet att utvecklas.
Jurek, Stockholm, 28 februari

Läs mer !

Projektcontroller med erfarenhet av fastighetsbranschen

Vi söker dig med minst tre år erfarenhet av investeringskalkylering i fastighetsbranschen.
Jurek, Stockholm, 27 februari

Läs mer !

Logistik- och Orderassistent till Nigab

Vi söker dig som har erfarenhet av logistik och orderhantering eller en utbildning inom logistik, ekonomi eller närliggande område.
Jurek, Kungsbacka, 27 februari

Läs mer !

Interim redovisningsekonom 50% i Uppsala

Du har en högskoleutbildning inom ekonomi eller motsvarande och relevant erfarenhet av kvalificerat redovisningsarbete.
Jurek, Uppsala, 24 februari

Läs mer !

Equity Sales till bolag inom Corporate Finance

Du har minst 7 års relevant yrkeserfarenhet med omfattande investerarkontakt.
Jurek, Stockholm, 24 februari

Läs mer !

Hållbarhetscontroller till Elof Hansson

Vi söker dig som har en eftergymnasial utbildning inom hållbarhet, miljö, ekonomi eller motsvarande.
Jurek, Göteborg, 21 februari

Läs mer !

Hållbarhetscontroller till Sweco

Du har erfarenhet av redovisning och/eller revision, samt några års arbete i rollen som controller.
Jurek, Stockholm, 20 februari

Läs mer !

Payment Specialist till finansbolag i Stockholm!

Vi söker dig som är i början av din karriär och som är nyfiken på att bygga på dina erfarenheter inom betalningar.
Jurek, Stockholm, 20 februari

Läs mer !

Biträdande Fastighetschef till GöteborgsLokaler

Vi söker dig med relevant högskoleutbildning inom fastighetsförvaltning, ekonomi, juridik, teknik eller bygg.
Jurek, Göteborg, 20 februari

Läs mer !

Börja din karriär inom fondadministration

Du har en examen från universitet, högskola eller yrkeshögskola inom relevant område, exempelvis ekonomi eller finans.
Jurek, Stockholm, 13 februari

Läs mer !

Senior Accountant till Starbreeze Entertainment

Vi söker dig med gedigen erfarenhet inom redovisning, gärna med bakgrund från revision.
Jurek, Stockholm, 12 februari

Läs mer !

Branschföreträdare till Sveriges Åkeriföretag i Region Syd

Du har en eftergymnasial utbildning inom statsvetenskap, kommunikation, ekonomi, juridik, ingenjör eller liknande.
Jurek, Malmö, 11 februari

Läs mer !

Branschföreträdare till Sveriges Åkeriföretag i Region Syd

Du har en eftergymnasial utbildning inom statsvetenskap, kommunikation, ekonomi, juridik, ingenjör eller liknande.
Jurek, Halmstad, 11 februari

Läs mer !

Head of Internal Control

Utbildning: Kandidatexamen i ekonomi (inriktning redovisning eller ekonomistyrning).
Jurek, Malmö, 4 februari

Läs mer !

Bolagsansvarig ekonom till Bantorget Redovisning AB

Vi tror att du har en ekonomiutbildning och flera års erfarenhet inom kvalificerad redovisning.
Jurek, Stockholm, 24 januari

Läs mer !

Elonroad söker en Finance Manager med fokus på affärsutveckling

Du är ett finansproffs med ett starkt affärsmannaskap och ett praktiskt tillvägagångssätt för problemlösning.
Jurek, Lund, 20 januari

Läs mer !

Vill du utvecklas inom Treasury Backoffice?

Du har en akademisk examen inom ekonomi, finans eller motsvarande.
Jurek, Stockholm, 29 november

Läs mer !

Vi söker AML/KYC analytiker för framtida uppdrag!

För att lyckas i denna roll behöver du vara ambitiös, målinriktad och ha ett starkt driv att uppnå resultat.
Jurek, Stockholm, 28 november

Läs mer !

Group Business Controller till Novax

Vi söker dig med en masterexamen inom ekonomi.
Jurek, Stockholm, 19 november

Läs mer !
Alla jobb hos Jurek

Liknande jobb Branschföreträdare till Sveriges Åkeriföretag i Region Syd

Branschföreträdare till Sveriges Åkeriföretag i Region Syd

Du har en eftergymnasial utbildning inom statsvetenskap, kommunikation, ekonomi, juridik, ingenjör eller liknande.
Jurek, Halmstad, 11 februari

Läs mer !

Branschföreträdare till Sveriges Åkeriföretag i Region Syd

Du har en eftergymnasial utbildning inom statsvetenskap, kommunikation, ekonomi, juridik, ingenjör eller liknande.
Jurek, Malmö, 11 februari

Läs mer !

Arbetsledare fräsverksamheten Mobil Entreprenad - Helsingborg

Genom ditt driv och engagemang skapar du säkra och trivsamma arbetsplatser och du styr alltid med säkerhet och lagets bästa i fokus.
Skanska, Helsingborg, 28 februari

Läs mer !

Regioncontroller Bostadsutveckling riks - Stockholm

För den här rollen behöver du en högskole- eller universitetsexamen inom ekonomi.
Skanska, Stockholm, För 18 timmar sedan

Läs mer !

Controller Skanska IT - Stockholm

Du har minst sju års yrkeserfarenhet inom ekonomistyrning, controlling och/eller ekonomisk analys.
Skanska, Stockholm, 26 februari

Läs mer !

Finance Business Partner till Stendahls

Du har en relevant akademisk utbildning inom ekonomi, finans eller liknande.
Jurek, Göteborg, 5 mars

Läs mer !

Finance Director Nordics till Stendahls

Vi ser gärna att du har relevant akademisk utbildning inom ekonomi, finans eller liknande.
Jurek, Göteborg, För 18 timmar sedan

Läs mer !

Redovisningschef till Försvarets radioanstalt

Vi söker dig som har en civilekonomutbildning med inriktning mot redovisning eller motsvarande.
FRA, Stockholm, 21 februari

Läs mer !

Dataflödesplanerare

Du har en eftergymnasial utbildning inom statsvetenskap, ekonomi eller teknik, alternativt motsvarande kompetens.
FRA, Stockholm, 18 februari

Läs mer !

Vill du utvecklas inom Treasury Backoffice?

Du har en akademisk examen inom ekonomi, finans eller motsvarande.
Jurek, Stockholm, 29 november

Läs mer !