Vill du vara vår drivande kraft i arbetet med att anpassa Sweco Sverige till de nya kraven inom vår rapportering och uppföljning kring Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD)? Nu har du chansen att bli en nyckelspelare i vår interna hållbarhetsresa samtidigt som du bidrar till vårt uppdrag att skapa framtiden samhällen och städer.
Arbetsbeskrivning
I rollen som hållbarhetscontroller får du en viktig roll i att stärka upp vårt hållbarhetsarbete internt. Vi står inför en spännande utveckling och i den här rollen kommer du ansvara för att driva och utveckla vår rapporteringsprocess. Du kommer ingå i Swecos finansteam med ett nära samarbete med hållbarhetsledaren på KMA. Dina primära kontaktytor är våra hållbarhetsutvecklare och redovisningsekonomer samt andra nyckelfunktioner för att vägleda, stödja beslutsfattande och rapportera kring hållbarhetsarbetet.
Du kommer dagligen arbeta i flera olika system såsom ERP-, rapportering. och analyssystem. En viktig del av rollen är att arbeta med att identifiera förbättringar och att utveckla interna processer samt att hitta bästa användning av systemen.
Huvudsakliga arbetsuppgifter och ansvarsområden är:
• Hållbarhetsrapportering
• Säkerställa efterlevnad av CSRD utifrån Swecos koncerns principer
• Utveckla och förbättra rapporteringsprocessen
• Analysera och utvärdera data för att mäta hållbarhetsprestanda samt identifiera förbättringsområden
• Samarbeta och koordinera med olika avdelningar och koncern för att säkerställa en enhetlig och korrekt hållbarhetsrapportering
• Kontakt med KMA funktionen kring hållbarhetsmål och klimatfärdsplan
• Driva utvecklingen av processer och rutiner kopplade till hållbarhetsrapporteringen
Vem är du?
För att lyckas i rollen som hållbarhetscontroller ser vi att du har följande bakgrund:
• Erfarenhet av redovisning och/eller revision, samt några års arbete i rollen som controller
• Systemvana
• Goda kunskaper i Excel
• Kunskap om regelverken inom området (CSRD, ESRS m.fl.)
• Mycket goda kunskaper i svenska och engelska då du kommer använda båda språken i ditt vardagliga arbete
Meriterande är om du har arbetat med hållbarhetsrapportering, dataanalys inom hållbarhet och processer inom området samt om du har goda systemfärdigheter där du känner dig trygg i att navigera i ett ärendehanteringssystem, bokningssystem, HR-system eller motsvarande.
Som person söker vi dig som tycker om att arbeta socialt och supporterande. Du är självständig och har förmågan att arbeta på ett strukturerat och noggrant sätt. För att trivas i rollen värdesätts din förmåga att vara handlingskraftig och på eget initiativ driva idéer och uppgifter framåt.
Vi erbjuder
Du erbjuds en utvecklande roll där du aktivt bidrar till att forma och förbättra processer och arbetssätt. Sweco är en modern arbetsplats som värnar om work-life balance och erbjuder möjlighet till distansarbete och flexibla arbetstider. Du kommer tillhöra ett kollegialt team som stöttar varandra och bli en del av en global organisation som erbjuder stabilitet och långsiktiga utvecklingsmöjligheter.
I denna rekrytering har vi valt att samarbeta med Jurek Finance. Har du frågor gällande tjänsten är du varmt välkommen att kontakta ansvariga rekryteringskonsulter Malin Sjöström, malin.sjostrom@jurek.se, 0709-72 14 70 eller Emelie Baeckström, emelie.baeckstrom@jurek.se, 0737-45 06 46.
Varmt välkommen med din ansökan. Vi utvärderar ansökningar löpande så vänta inte med att skicka in. Vi tar inte emot ansökningar via mail.
Om Sweco Sverige AB
Sweco är ett svenskt företag som erbjuder konsulttjänster inom teknik och arkitektur. Vi arbetar med att planera och utforma framtidens samhällen och städer. Swecos verksamhet sträcker sig över flera olika områden och sektorer. Läs mer på vår hemsida!
Område |
Stockholm |
Anställning |
Tillsvidare |
Omfattning |
Heltid |
Du har relevant utbildning inom ekonomi, finans eller liknande område.
Jurek,
Stockholm,
17 april
Är du intresserad av att utvecklas inom AML-området och ta dig an nya utmaningar hos ett framgångsrikt finansiellt företag?
Jurek,
Stockholm,
17 april
Vi söker dig som är trygg i rollen som redovisningskonsult och har en relevant utbildning inom redovisning/ekonomi.
Jurek,
Göteborg,
17 april
Du har erfarenhet av redovisningsarbete (bokföring, faktura- och utläggshantering, representation) i en större organisation.
Jurek,
Stockholm,
17 april
Examen från universitet, högskola eller yrkeshögskola inom relevant område, exempelvis ekonomi eller finans.
Jurek,
Stockholm,
16 april
Du har en Relevant utbildning inom ekonomi, finans eller liknande område.
Jurek,
Stockholm,
16 april
Du har tidigare arbetat brett med lönearbete och är trygg med hela processen, både för kollektivarbetare och tjänstemän.
Jurek,
Malmö,
15 april
Vi söker dig som är konsultativ och trygg inom ditt kompetensområde samt har vana av att arbeta som konsult.
Jurek,
Uppsala,
15 april
En viktig del av uppdraget är att säkerställa att verksamheten följer lagar och redovisningsrekommendationer.
Jurek,
Kinda,
15 april
Du har högskolekompetens eller motsvarande inom ekonomi, främst redovisning.
Jurek,
Södertälje,
14 april
Vi söker dig med god erfarenhet av hela leverantörsreskontraflödet i en större organisation.
Jurek,
Upplands Väsby,
14 april
Vi söker dig som har erfarenhet av kvalificerad redovisning och som är van att arbeta självständigt.
Jurek,
Uppsala,
14 april
Just nu söker vi dig som kan arbeta självständigt i löpande redovisning och regelbundna avstämningar.
Jurek,
Hällefors,
11 april
Vi söker dig som kan arbeta självständigt i löpande redovisning och regelbundna avstämningar.
Jurek,
Örebro,
11 april
You have an academic degree in Business Administration, Finance or similar.
Jurek,
Stockholm,
11 april
Vi söker dig om studerar ekonomi på universitetet och har troligtvis läst ett år av dina studier.
Jurek,
Stockholm,
11 april
Du har en relevant utbildning inom ekonomi/redovisning och kunskap om IFRS.
Jurek,
Göteborg,
10 april
För att lyckas i denna roll behöver du vara ambitiös, målinriktad och ha ett starkt driv att uppnå resultat.
Jurek,
Stockholm,
8 april
En senior person med stark bakgrund inom redovisning och koncernredovisning, gärna med erfarenhet från producerande bolag.
Jurek,
Gnosjö,
8 april
Ekonomiutbildning från högskola, universitet med inriktning ekonomistyrning eller en erfarenhet som vi bedömer motsvarar detta.
Jurek,
Göteborg,
8 april
Vi ser att du har en relevant utbildning inom ekonomi/redovisning och flera års erfarenhet av liknande arbetsuppgifter.
Jurek,
Upplands-Bro,
4 april
Eftersom du kommer att ha många kontakter är viktigt att du är utåtriktad, positiv, lyhörd och har en utpräglad servicekänsla.
Jurek,
Malmö,
4 april
Du har en högskoleutbildning inom juridik, ekonomi eller annat relevant område.
Jurek,
Stockholm,
4 april
Vi söker dig som har en utbildning inom ekonomi och marknadsföring.
Jurek,
Stockholm,
2 april
Vi söker dig som är konsultativ och trygg inom ditt kompetensområde samt har vana av att arbeta som konsult.
Jurek,
Uppsala,
2 april
Vi söker en Redovisningschef med en stark och mångsidig kompetensprofil som är avgörande för att driva vår verksamhet framåt.
Jurek,
Göteborg,
2 april
Vi söker dig som har en relevant akademisk examen, gärna inom ekonomi, finans eller motsvarande.
Jurek,
Stockholm,
28 mars
För att lyckas i rollen som Finance Manager ser vi att du har minst 5-10 års erfarenhet av arbete som Finance Manager.
Jurek,
Stockholm,
28 mars
Du kommer dagligen arbeta i flera olika system såsom ERP-, rapportering. och analyssystem.
Jurek,
Stockholm,
25 mars
Är du en sifferkunnig person med en passion för redovisning och en naturlig känsla för service?
Jurek,
Gotland,
25 mars
Vi söker dig med en civilekonomexamen eller motsvarande och med minst 5 års erfarenhet av liknande roll.
Jurek,
Stockholm,
19 mars
Du har en relevant högskoleutbildning inom ekonomi och flera års erfarenhet av kvalificerat ekonomiarbete, särskilt inom redovisning.
Jurek,
Göteborg,
13 mars
I rollen som KYC - analytiker hos vår kund kommer du att utreda och uppdatera KYC för företag.
Jurek,
Stockholm,
7 mars
Du har en akademisk examen inom ekonomi, alternativt gymnasieekonom med relevant arbetslivserfarenhet.
Jurek,
Sollentuna,
11 februari
För att lyckas i denna roll behöver du vara ambitiös, målinriktad och ha ett starkt driv att uppnå resultat.
Jurek,
Stockholm,
28 november
Du kommer dagligen arbeta i flera olika system såsom ERP-, rapportering. och analyssystem.
Jurek,
Stockholm,
25 mars